Michael Klein: Something for Nothing - univerzitní román pro ekonomy
08.07.2015 16:13Profesor mezinárodní ekonomie Michael W. Klein má na svém kontě řadu knih. Více čtenářů než jeho Matematické metody v ekonomii (2002) nebo Režimy měnových kurzů v moderní éře (2009) mu však zcela jistě přinesla lehká ekonomická novela z ekonomického prostředí Something for Nothing: A Novel (2011).
Na počátku knihy se setkáváme s čerstvým doktorem Davidem Foxem, který se jako úspěšný absolvent velmi prestižního doktorského studia pokouší dosáhnout „tenure“ na bohem zapomenuté univerzitě. „Tenure“ neboli definitiva je zvláštním institutem amerického vysokého školství. Původně měl tento institut chránit vysokoškolské učitele před nespravedlivým propouštěním z politických důvodů. Jednalo se tedy o jakousi obdobu poslanecké imunity. Lidé ovšem reagují na pobídky, takže postupem času se z definitivy stal bezpečný přístav, do kterého doplují jen ti akademičtí pracovníci, kteří ustojí nemilosrdnou konkurenci na širém rozbouřeném oceánu amerického univerzitního života. Pod definitivou se ovšem dravé štiky často mění v líné kapry, jejichž efektivita klesá mnohdy k bodu mrazu. Podle kalifornských soudů dokonce v současnosti definitiva „brání školám zbavit se neefektivních učitelů, což ohrožuje ústavní práva žáků na rovnocenné vzdělávání.[1]“
Davida Foxa však problémy spojené s definitivou příliš netrápí. Kvůli vysokému převisu poptávky po pracovních místech v akademické obci nad jejich nabídkou je šťastný, že se konečně dostane k učení i vlastnímu výzkumu:
„Koneckonců, aspoň měl akademickou práci, na rozdíl od těch doktorů, jejichž těžce vydobyté znalosti zůstaly nerozpoznány, když prostírali stoly, řídili taxíky nebo stáli za pokladnou v knihkupectví.“
Jako všude na světě, i na fiktivní univerzitě v Kesteru panuje nemilosrdný zákon Publish or perish! Tomuto železnému pravidlu podlehne i Fox, když připravuje k publikaci drobný hravý článek, který vznikl jako vedlejší produkt jeho ekonometrických seminářů. Článek určitě nijak průlomový, ale přesto velmi provokativní svými závěry. Dokonce natolik provokativní, že díky němu profesor Fox získá značnou publicitu i popularitu. Alespoň do doby, než brilantní mladý student magisterského studia objeví v profesorově algoritmu chybu, po jejímž odstranění už výsledky zdaleka nejsou tak úžasné...
Kleinova kniha je solidním, řemeslně poctivě napsaným čtením na léto. Při sledování jednoho roka života Davida Foxe se navíc dozvíte leccos nejen o americkém akademickém životě, ale i o ekonomickém myšlení a používání selského rozumu. Klein bezděčně nastoluje otázku akademické morálky, odpovědnosti autora za svoji práci i problém ztráty iluzí mladých, do vědy zapálených, akademiků, jejichž ideály jen stěží přežívají střet s tvrdou realitou života.
David Fox na začátku knihy sklesle načmárá na kus papíru rovnici
ZKLAMÁNÍ = OČEKÁVÁNÍ – VÝSLEDEK,
pokud tedy očekáváte klasický humorný univerzitní román ve stylu Davida Lodgea, pokud máte rádi ekonomii a pokud máte i smysl pro velké iluze a ideály, pak může proměnná ZKLAMÁNÍ v této rovnice nabývat jen záporných hodnot. Dávám investiční rating AA+.
KLEIN, Michael W. Something for nothing: a novel. Cambridge, Mass.: MIT Press, c2011, viii, 324 p. ISBN 0262015757.
Vázanou knihu, paperback i e-knihu pro čtečku Kindle lze zakoupit například v internetovém obchodě Amazon:
https://www.amazon.com/Something-Nothing-Michael-W-Klein/dp/B008SM47GU/ref=tmm_hrd_swatch_0?_encoding=UTF8&sr=&qid=
—————